מס הכנסה

אין לצפות מתושב ישוב מזכה לגזור על עצמו סגר סביבתי כדי לקבל את ההקלות- מותר לו לצאת מהישוב לצורך ביקורים, קניות וכדומה מבלי שהדבר יפגע בעובדת- ע"מ 833-08 צוקר מירב נגד פקיד שומה עכו

אין לצפות מתושב ישוב מזכה לגזור על עצמו סגר סביבתי כדי לקבל את ההקלות- מותר לו לצאת מהישוב לצורך ביקורים, קניות וכדומה מבלי שהדבר יפגע בעובדת- ע"מ 833-08 צוקר מירב נגד פקיד שומה עכו

מנהל | 02-04-2016

מעשה בבחור ובחורה שגרו יחד בחיפה. בשלב כלשהו הבחורה קיבלה עבודה כדוברת עריית עכו. היא עברה לגור בעכו בדירה מושכרת, ועזבה את הדירה בחיפה.


במשך השנים בהם עבדה בעכו, המשיכה לבקר בחיפה כמעט מדי יום – את החבר שלה, את ההורים שלה שגרו שם, עשתה קניות בחיפה, המשיכה ללכת לרופא שלה שנמצא בחיפה, חשבון הבנק שלה נשאר בחיפה. אפילו הדואר שלה הגיע עדיין לחיפה, ועל תיבת הדואר של החבר שלה היה רשום שמה לצד שמו.


פקיד השומה ביצע מעקבים אחריה, ולאור הממצאים שלו טען שלא מגיע לה זיכוי במס בעקבות מגורים בעכו, שכן מרכז חייה היה בחיפה. לחילופין, טען פקיד השומה, היו לה שני מרכזי חיים – בעכו ובחיפה, ולכן לא מגיע לה הזיכוי.
בית המשפט מקבל את טענת פקיד השומה רק לחלק מהשנים.

מעניין לקרוא את דברי השופט לגבי בדיקה של "מרכז חיים". בית המשפט אומר שאין לצפות מתושב ישוב מזכה לגזור על עצמו "סגר סביבתי".


גם העובדה שמישהי הולכת לישון אצל החבר שלה באופן לא קבוע לא הופכת אותם לגרים יחד.

ציטוטים נבחרים:
"על-פי המצב המשפטי הקיים, אין להסיק כי "מרכז חיים" של אדם בישוב מזכה, יחול רק באותם מקרים בהם גזר על עצמו אותו נישום "סגר סביבתי" הן מבחינת מקום הקניות והן מבחינת הבילויים, לרבות ביקורים מזדמנים".
וגם:
"מערכת יחסים והחיים בכלל, אינם רובד חד-ערכי. מטבע הדברים שהמערערת ואלון, לא הגיעו לנתק מלא – למרות שהוסכם על הצדדים כי במהלך שנת 2005 נותק הקשר בין אלון למערערת לתקופה של כחצי שנה (עמ' 26 לפרוטוקול).


אין חולק כי למערערת ולאלון היו שתי נסיעות משותפות נוספות לחו"ל. האחת ביום 27/4/05 עד ליום 1/5/05 להונגריה, לנסיעת עבודה של אלון (עמ' 25-26 לפרוטוקול). מוכנה אני גם להניח כי היו שהיות של כול אחד מהם בדירתו של האחר, בדומה לביקורים הנעשים על ידי חברים או אורחים בכלל, ואולם אלה לא התגבשו באותה עת למגורים משותפים ובחיפה דווקא."

אדם העובר להתגורר בעיר אחרת יכול שישמור לעצמו כתובת אחרת לקבלת דברי דואר, באמצעות כתובת ההורים, כדי להימנע מהצורך לשנות כתובות בעתיד לאחר תום תקופת השכירות, במיוחד כאשר לא ברור אם יבחר ואם יוכל להמשיך את תקופת השכירות באותה דירה. כן יכול שינהג – מתוך הרגל – להמשיך ולבצע קניות בעיר האחרת ואף ישמור לעצמו אותו סניף בנק או אותו מרכז קופת חולים, שם היה רגיל לקבל את השירותים הנדרשים, במיוחד כאשר מרחקי הנסיעה אינם משמעותיים.

ולכן, העובדה שהמערערת השאירה לעצמה חשבון הבנק שלה שנפתח בסניף הבנק של אביה ושרופא המשפחה שלה שנשאר בקריות אין באלה בלבד, כדי לבסס טענה בדבר "מרכז חיים כפול".